לבן או שחור- מכתב לחבר

הערה כללית

מאחר והמאמר להלן נכתב לטובת האזרח מן היישוב שאיננו מומחה למיסים, הוקרב במספר מקרים הדיוק הדקדקני לטובת הסבר בהיר של המצב. כמובן שעל כל אדם לקבל ייעוץ מקצועי בהתאם לנתוניו הפרטניים.

מבוא

שלום ידידי. שאלת אותי בנסיבות שונות עד כמה כדאי להעלים הכנסות בישראל בעסק החדש שאתה עומד לפתוח. הייתי רוצה לענות לך על כך קצת באריכות.

בזמנו, שמעתי את מורי ורבי רו"ח גדעון להבי מספר בהרצאה על משקיע חו"ל אשר שאל אותו אם בישראל נהוג לרשום את הכל או להעלים חלק מההכנסות. תגובתו היתה "תלוי מה אתה רוצה- לאכול טוב או לישון טוב".

אתה לא היחידי שמרגיש כי נטל המס קשה ולא הגיוני. אמנם, בהשוואות בינלאומיות של כלכלנים מתברר כי רמת המיסוי בישראל נמצאת ב"מקום טוב באמצע" בהשוואה למדינות המפותחות, אולם התחושה הסובייקטיבית הקולקטיבית שונה. אולי הדבר נובע מהעובדה שחוקי המס כאן מסובכים ומשתנים חדשות לבקרים? אולי התחושה נובעת מסיפורים קשים של נישומים מסויימים אשר נתקלו במערכת גביה קשוחה ולפעמים לא מוצדקת? זה לא ממש חשוב עכשיו. מה שחשוב הוא שאנשים רבים מסכימים איתך שהשאלה אם כדאי להעלים הכנסות היא שאלה טובה.

קודם כל והכי חשוב, חוק צריך לקיים- אתה יודע את זה לא פחות טוב ממני. חוק גם אם הוא לא מוצדק דורש ציות. הדבר הוא ערכי ולא נתון לדיון. העובדה שאנשים רבים מתייחסים בסלחנות לעבירות מסויימות (חניה או העלמת מס) הנה עובדה מצערת.

אבל מעבר לכך. נגיד שיש עבריינים בנשמתם (לא אתה, חלילה) אשר מוכנים להעלים מסים ולמשל, לא להוציא קבלות. האם כדאי להיות כזה? בוא נחשוב על זה קצת:

לקחת כסף "ליד הקופה הרושמת"

קודם כל, העבירה של אי רישום תקבול היא עבירה שלרשויות המס נורא קל לתפוס. לקוח מרוגז אחד, נשמה "טובה" בין השכנים שלך וחולייה של הרשות למיסים בדרך לביקור ידידותי. אל תחשוב שאתה חכם יותר מהם. אולי אתה באמת יותר חכם, אבל הם ראו כבר אלף כמוך רק השבוע והם מכירים את כל הטריקים.

אין לך שום דרך לדעת אם הנוסע שעלה עכשיו למונית שלך הוא לא מבקר. הזוג הנחמד ששאל על ממליצים עליך כמורה פרטי לילד שלהם, אולי הוא ישאל את הממליצים גם על סידורי התשלום? יש מקרה מפורסם שרשויות המס לקחו דירה וזוג צעיר התחיל להזמין שיפוצניקים לבקש הצעות מחיר. השיחות כמובן היו מול מצלמה נסתרת. מקרה ידוע אחר הוא שמבקרים התמקמו מול כניסה למוסך וצפו מי נכנס למוסך לטיפול. כשהם נכנסו בסוף להשלים את הביקורת, טען בעל המוסך שכולם היו חברים שנכנסו לשתות קפה- תשעה חברים אחד אחרי השני. נו, באמת...

אם יתפסו אותך באי רישום תקבול, הסנקציות בחוק מאוד קשות. נעזוב את הפרטים הטכניים ונלך ישר לעיקר: החברים במס הכנסה יגידו בנימוס שמאחר וכבר יש לנו הוכחה שהספרים שלך לא נכונים, אנו מעריכים את הרווחים האמיתיים שלך לפי מיטב השפיטה (מותר לך להחליף את הפ' בח'). מה זה אומר? שאם יש לך קיוסק קטן בשכונה נידחת של פתח תקווה הם יעריכו את הרווח שלך לפי קיוסק דומה: הקיוסק בכניסה לביילינסון פלוס 30% ליתר בטחון...

על פי החוק: “חובת ההוכחה שהשומה מופרזת מוטלת על הנישום". אם תפסו אותך בלי שרשמת הכנסה, אתה זה שצריך להוכיח שאין לך אחות. אתה רוצה לעשות את זה? אתה יכול לעשות את זה? אחרי שיש להם הוכחות שבין כך אי אפשר להאמין לספרים שלך?

ייתכן ונצליח לחלץ אותך בזול (לפחות בפעם הראשונה) אם תיתפס. אבל זה רק "ייתכן". שווה לך לבדוק?

ניפוח הוצאות

טכניקה מקובלת להקטנת מס הנה באמצעות ניפוח הוצאות ודיווח על הוצאות לא אמיתיות. הן אם באמצעות חשבוניות לא אמיתיות והן אם באמצעות דיווח על הוצאות פרטיות כהוצאות עסקיות. כבר נתקלנו במקרה שנישום דרש הוצאות נסיעה לחו"ל לכנס מקצועי באירופה אולם מה לעשות, ומס הכנסה ידע שהאיש ואשתו נסעו באמת לקרנבל בברזיל. לא נעים כשזה מתגלה לך באמצע דיון...

אל תחשוב שאני אקבל על עצמי את הדברים שאתה עושה. אני אוהב אותך, אבל לא מספיק כדי לסכן את הרשיון שלי בשבילך. אם אתקל בחומר שתגיש לי בדברים לא ראויים, אמחק אותם. ואם תצליח "לסבן" אותי, אגיד את זה בדיון. לא אשא בתוצאות של דברים שלא באחריותי.

אני נאלץ לחזור ולהזכיר לך, ידידי: נכון, אתה יותר חכם מהם. אבל הם יותר מנוסים ממך, ויש להם כלים שאין לך. בוא ניקח דוגמא או שתיים: אתה שומע מהחברים שלך על כמה שהם מרוויחים ומדווחים לשלטונות המס. אבל האדונים בצד השני של השולחן (מס הכנסה) רואים את הדיווחים עצמם ויודעים יפה מאוד מה החברים שלך דיווחו. מה היקפי המכירות שלהם, שיעורי הרווחיות בעסקיהם וכד'. תופתע, לא כל מה שהחברים מספרים לך מתברר כמדוייק. שלטונות המס גם יכולים להצליב נתונים עם חלק מהספקים והלקוחות שלך. האם הדיווחים שלך זהים לשלהם?

וגם אם נגיד שהצלחת "לקמבן", מה לעשות ויש דברים שבסוף צפים. למשל הצהרת ההון: כאשר מס הכנסה יודע (לבד, אתה לא צריך לספר להם) על הדירות שלך, ומהבנקים הוא מקבל דיווחים על החסכונות שלך, קצת קשה להסביר את הגידול בהון אם לא דיווחת על רווחים. נגיד שתצליח "להחליק" אלף שקל בשנה. אז מה? זה לשחק בגרושים. אם המדובר בכסף גדול, הוא יתגלה במוקדם או במאוחר.

לסיכום: זה שווה?

יש פתגם ערבי ישן האומר "אם ליפול, אז מגב של סוס אציל ולא מגב של תיש". כמה שלא תצליח להעלים (תזכורת: זה לא חוקי) זה תמיד כסף קטן יחסית לסיכון.

אם תבדוק את המספרים באמת, תגלה שאחוז המס שאתה משלם לא כל- כך נורא. כן, אני יודע, 4,000 שקל מס הכנסה פלוס 1,500 ביטוח לאומי ו- 3,500 מע"מ נראה המון כסף. מה אנחנו אשמים שאתה איש עסקים מוצלח שמרוויח טוב? וזה נכון- אתה באמת עושה עסקים טובים (מספיק לראות כמה מעט אתה משלם לרואה החשבון הנאמן שלך...). מבאס אותך שפתאום נדרשת לשלם תוספת על שלושת השנים האחרונות שהיו בדיון? אני מזכיר לך שכבר אז אמרנו לך לשים כסף בצד לטובת הדיון שיהיה. יש הוצאות שצריך לשלם. תתיחס אל המס כאל עוד הוצאה.

יש כל כך הרבה דרכים חוקיות להקטין את נטל המס. רואה החשבון או יועץ המס שלך כל הזמן מנסה לחשוב על דרכים נוספות בשבילך. הלשכות שלנו (וארגונים כלכליים נוספים) נאבקים בשבילך. כואב הלב להגיד את זה, אבל גם האוצר משתתף ברצון להפחית את נטל המס על האזרח.

מה לעשות, ידידי היקר: להעלים מס זה לא רק לא חוקי, זה בדרך כלל גם לא משתלם.

Page | by Dr. Radut