הבלוג שלנו

תוכנת CpaAssist- ביקורת משתמש

הגעתי ל- CpaAssist בעקבות השתלמות בלשכה, ששם המרצה (עדין ריזנברג) דיבר על תוכנה המאפשרת לשדר את התשלומים לרשויות.

 

התוכנה עושה עוד הרבה דברים, אבל זה מה ש"קנה" אותי. היא יודעת לשאוב את הנתונים (טוב, בערך) מרווחית ומכפל ולשדר את התשלומים למע"מ, מס הכנסה ובטוח לאומי. לא רק באמצעות הרשאות חיוב- אלא גם עם כרטיסי אשראי או להפיק שוברי תשלום לפנקסים החסרים.

 

פיצול שבח בין בני הזוג

מוסכמה בסיסיסת במס הכנסה היא שניתן לחלק בין בני הזוג את ההכנסות הנובעות מיגיעה אישית וההכנסו האחרות (פסיביות) נזקפות כולן על בן הזוג שהכנסתו (= שיעור המס השולי) הגבוהה יותר.

מתברר שכשהמדובר בשבח חייב במס הדברים אחרים וניתן לפצל את השבח בין בני הזוג ולהנות מהטבות המס של שניהם. לכאורה, זה היה ניתן בעבר אבל מאוד מסובך (כמה באמת ידעו על כך?). אגב, אמנם העניין מוזכר ב"דע חובותיך וזכויותיך" לשנת 2017, אבל לא בחוברת לשנת 2016.

במה להשקיע?

אני נשען (שוב) על היינלין הגדול: "מה הן העובדות? שוב ושוב ושוב – מה הן העובדות? התרחק ממשאלות הלב, ... הימנע מדעה, אל תשים לב למה שחושבים השכנים, אל תתחשב ב'גזר הדין של ההיסטוריה' שלא ניתן לנחש אותו – מה הן העובדות, ועד איזו ספרה אחרי הנקודה? אתה מנווט תמיד אל עתיד לא ידוע; העובדות הן הרמז היחיד שלך. תשיג את העובדות!"

 

על פי נתוני הבורסה, מדד ת"א 35 עלה מאז תחילת שנת 2000 בכ- 6.16% לשנה בממוצע (ת"א 125 עלה באותה התקופה בכ- 5.55% לשנה בממוצע). גם בנטרול עליית מדד המחירים (1.491% לשנה בממוצע), אנו נשארים עם תשואה מרשימה למדי.

 

החוצפה של מס הכנסה

כמו בכל שנה, החוצפה של מס הכנסה (אין מילה עדינה יותר- פשוט חוצפה) מוציאה אותי מדעתי.

 

כמו בכל שנה, הרשות מפרסמת את עובדת קיום לשכות ההדרכה לציבור שיסייעו לו במילוי הדו"ח השנתי. הלשכות פתוחות כעת ויהיו פתוחות עד 14/6/2018.

 

אמרתי 14/6/2018? נכון חלקית בלבד. לתל אביבים הלשכה תמשיך לעבוד עד 19/7/2018. יותר מחודש אחרי שבני ישראל יקבלו דלתות נעולות.

 

דרכים שונות לחישוב פיצויי פיטורין

על פי האופן שבו ניתן להבין את הוראות הפנסיה חובה לשכירים, עצם ההפרשה של 6% בגין מרכיב הפיצויים לקרן הפנסיה יוצר סעיף 14 לגבי 72% (6/8.333) מהשכר. יצויין כי עדיין אין פסקי דין מנחים בתחום כך שייתכן ובסיכומו של דבר הכללים יהיו אחרים.

מה שמאפיין את סעיף 14 הוא העברת הסיכונים והסיכויים בגין הפיצויי הפיטורין מהמעביד אל העובד.

בפועל, גם מאחר ושיעור ההפקדה עד 2014 היה נמוך יותר וגם (או בעיקר) מסיבות של נוחות ונוהג- מעסיקים רבים עושים את החישוב על מלוא הפיצויים בניכוי מה שנצבר בקרן הפנסיה.

שיעור הגרים בשכירות- נתונים מבלבלים

אינטואיטיבית, חשבתי שבגלל עליית מחירי הדירות- יותר אנשים יגורו בשכירות מאשר בעבר.

להפתעתי, כאשר מסתכלים על הנתונים, זה לא נראה מאוד בולט. שיעור הגרים בשכירות עלה מ- 24.3% בשנת 1997 ל- 26.7% בשנת 2015. בלי ניתוחים מעמיקים, זה לא שינוי דרמטי.

תוכנה חשבונאית בעסק- רעיון טוב, אבל...

אני נתקל שוב ושוב בבעלי עסקים המתקינים תוכנה חשבונאית, אם להפקת חשבוניות ואם לצורך ניהול מלא של ספריהם. הפרסומות מבטיחות ניסים ונפלאות. והמציאות?

יש עשרות רבות של תוכנות. רובן טובות, חלקן מעולות כמעט כולן במחירים סבירים.

וכמובן, שלא ניתן לעצור את הקידמה ובאמת במקומות רבים (לא תמיד) יש הגיון להתקדם ולהפיק, למשל, חשבונית ממוחשבת מתוך פנקס ידני.

אבל, יש בעיה עקרונית/ פילוסופית היכולה "להפיל" את אותם בעלי עסקים במורד המדרון החלקלק:

כאשר בעל עסק מתקין את התוכנה, משתמש בה ומרוצה- הוא עלול לחשוב שהיא תעשה לו את הכל ותפתור לו את כל הבעיות.

נשים, כסף ואחריות

במהלך 24 השעות האחרונות, שוחחתי עם 4 לקוחות (נשים). בכל המקרים, כאשר השיחה הגיעה לכסף (מסים/ הפקדות פנסיוניות וכד’) הן קיבלו את המבט המזוגג הזה וראיתי שהן פשוט לא שומעות אותי יותר והתנתקו. חלקן אמר משהו כמו "זה משהו שבעלי מטפל בו".

 

המדובר בנשים אינטליגנטיות, משכילות. חלקן מצליחות ביותר במקצוען וברגע שכסף נכנס לתמונה- אטימות מוחלטת.

 

WTF? זה כספך, אלו הם חייך- זו אמורה להיות אחריות שלך! מה זה "בעלי מטפל בזה"? נגיד והוא מטפל בזה, לא אמורה להיות לך ידיעה בסיסית, “בגדול" על מה שיש והיכן?

 

למעלה ממליון ילדים מוזנחים

הוריהם של יותר ממליון ילדים, לא עשו כלום עם תוכנית "חסכון לכל ילד" ובכך הפקירו את עתידם של ילדם להחלטה אקראית ושרירותית של מחשבי משרד האוצר (בחירה אקראית בין בנקים? זה רציני?).

 

יותר ממליון ילדים. ואל תגידו שזה כסף קטן- הסכום יכול להגיע עד ל- 45,000-50,000 ₪ לילד שנולד היום.

 

יותר ממליון ילדים. ואל תגידו "אוכלוסיות מוחלשות" כי לכל אחד יש את החבר/ קרוב שמבין בדברים האלו. ואם אין- שאל את הרב / הבוס והוא ייעץ לך אל מי לפנות.

 

מק חסכון- לעצמאות כלכלית. בפשטות

אין יותר מתאים מיום העצמאות לפרסם מאמר על עצמאות כלכלית של היחיד.

המאמר הזה "התבשל" אצלי זמן רב. הוא עוד לא מושלם. אבל באמת, הגיע הזמן שהוא יעלה לאוויר

Pages

Subscribe to RSS - blogs
by Dr. Radut