במה להשקיע?

אני נשען (שוב) על היינלין הגדול: "מה הן העובדות? שוב ושוב ושוב – מה הן העובדות? התרחק ממשאלות הלב, ... הימנע מדעה, אל תשים לב למה שחושבים השכנים, אל תתחשב ב'גזר הדין של ההיסטוריה' שלא ניתן לנחש אותו – מה הן העובדות, ועד איזו ספרה אחרי הנקודה? אתה מנווט תמיד אל עתיד לא ידוע; העובדות הן הרמז היחיד שלך. תשיג את העובדות!"

 

על פי נתוני הבורסה, מדד ת"א 35 עלה מאז תחילת שנת 2000 בכ- 6.16% לשנה בממוצע (ת"א 125 עלה באותה התקופה בכ- 5.55% לשנה בממוצע). גם בנטרול עליית מדד המחירים (1.491% לשנה בממוצע), אנו נשארים עם תשואה מרשימה למדי.

 

אם אנו משווים בין המדדים, סטיית התקן של מדד תל אביב 125 מעט נמוכה יותר, אבל ההשוואה על פי מדד שארפ (על בסיס תשואה חודשית וסטיית תקן חודשית) מראה מדד של 12.48 לת"א 35 מול 11.46 לת"א 125. כנראה שעדיף במבט היסטורי להשקיע במניות ת"א 35.

 

אם להשוות לתחומים אחרים, מדד האג"ח הכללי של הבורסה עלה בתקופה זו בכ- 5.56% לשנה בממוצע. מדד מחירי הדירות עלה בכ- 4% לשנה בממוצע.

 

מסקנות? שכל אחד יסיק לעצמו. וכמובן שהנתונים שהבאתי הם ראשוניים, גלמיים ולא שלמים. אבל אני חוזר להיינלין- העובדות הן הרמז היחיד שלנו ולמעלה מ- 18 שנים של נתונים זו התחלה סבירה.

Blog | by Dr. Radut