עוסק: מורשה או פטור

הערה כללית

מאחר והמאמר להלן נכתב לטובת האזרח מן היישוב שאיננו מומחה למיסים, הוקרב במספר מקרים הדיוק הדקדקני לטובת הסבר בהיר של המצב. כמובן שעל כל אדם לקבל ייעוץ מקצועי בהתאם לנתוניו הפרטניים.

מבוא

כאשר אנו פותחים עסק חדש, עלינו להרשם אצל שלוש רשויות מס עיקריות: מס הכנסה, הביטוח הלאומי ומס ערך מוסף (מע"מ).

בדרך כלל, כאשר נרשמים במע"מ, נרשמים בתור "עוסק מורשה". עם זאת, יש סטטוס מיוחד הקרוי "עוסק פטור" המתאים לחלק מהעוסקים והמצבים. חשוב להדגיש שהסטטוס של "עוסק פטור" תופס רק במע"מ, ולגבי הביטוח הלאומי ומס הכנסה אין לו משמעות.

בשורות הבאות ננסה להסביר מה הם סוגי העוסקים השונים, מי יכול לבחור מביניהם ומתי כדאי לבחור בכל אחד המסוגים.

עוסק פטור- מהו

עוסק פטור הוא עוסק (עצמאי) אשר היקף הכנסותיו (מכירות, לא רווח) אינו עולה על 65,721 שקלים בשנה (נכון לשנת 2006). כלומר, עוסק אשר היקף העסקים שלו קטן מאוד. כמובן שאם ההכנסות נמוכות מהסכום הנ"ל, הרווח יהיה בהכרח אפילו יותר נמוך ממנו.

ישנם מקצועות מסויימים וצורות עיסוק אשר אינם רשאים להרשם כעוסקים פטורים והם חייבים להרשם כעוסקים מורשים אפילו אם הכנסותיהם אפסיות. דוגמא- בעלי מקצועות חופשיים כגון עורכי דין או רופאים.

עוסק פטור הוא "שקוף" מבחינת מע"מ. הוא אינו מדווח דיווחים חודשיים (או דו- חודשיים), לא גובה ולא משלם מע"מ ולא מתקזז על המע"מ שנגבה ממנו. אחת לשנה העוסק הפטור מגיש דו"ח פשוט מאוד לשלטונות מע"מ ובזה תם הסיפור.

מעמד העוסק הפטור מיועד בעיקר לאנשים בתחילת דרכם, כאילו המנסים עסק קטן "מהצד" בנוסף לעבודתם כשכירים. כמוזכר, הרווח הפוטנציאלי בעסק מסוג "עוסק פטור" כה קטן כך שאדם לא יכול להתבסס עליו כמקור הכנסה יחידי.

אם היקף ההכנסות עולה והוא עובר את התיקרה של הסכום הפטור במהלך השנה, העוסק חייב לפנות באופן מיידי למע"מ ולשנות את מעמדו לעוסק מורשה.

היתרונות שבלהיות עוסק פטור

יתרון אחד של עוסק פטור הוא שבמכירה לאנשים פרטיים הוא יכול להיות יותר זול. אם שירות מסויים עולה ללקוח הפרטי 116.50 שקל כאשר הוא נרכש מעוסק מורשה, עוסק פטור יכול למכור אותו ב 100 שקל בלבד. ללקוח הפרטי אין מה לעשות עם חשבונית המס שלך. מצד שני, במכירה לגופים עסקיים אין הבדל בין ה- 100 שקל ללא חשבונית מס ל- 116.50 שקל עם חשבונית מס, מאחר והגוף העיסקי יכול לנצל את חשבונית המס ולהתקזז במס על המע”מ תשומות ששילם.

היתרון המרכזי שבהיותך עוסק פטור הוא שאתה משוחרר מכמות די משמעותית של "בלגן". רישום נכון של ההכנסות וההוצאות, דיווח ותשלום באופן שוטף וכד'. ניהול עסק מהווה "כאב ראש" לא קטן ואם יש דרך להקטין את כמות האדמיניסטרציות וויתור על אחד ממוקדי הטירחה, לדבר יש ערך רב. העוסק הקטן הממוצע ראוי שיתמחר את כמות ה"בילבול מוח" הכרוכה במע"מ בשעה לחודש לפחות. עכשיו צא וחשב כמה אותה שעה שווה לך...

החסרונות שבלהיות עוסק פטור

חיסרון אחד שבלהיות עוסק פטור הוא חיסרון שיווקי: כאשר אתה מנסה למכור את עצמך (מוצר או שירות) לעסק מבוסס, העובדה שאינך יכול להפיק חשבונית מס אלא רק קבלות משדרת סוג של "חוסר רצינות". יש מקרים שאפילו תפסיד עיסקה מאחר והלקוח המיועד לא מכיר בדיוק מה המשמעות של עוסק פטור ויעדיף ללכת בדרך הסלולה עם מתחרה שלך.

חיסרון שני הוא בקיזוז מע"מ תשומות. אם יש לך הוצאות גדולות, המע"מ תשומות יכול לחסוך לך את המע"מ עסקאות ששילמת ואפילו להביא למצבים של החזר.

לדוגמא: הכנסותיך הן 50,000 שקל (לפני מע"מ) והוצאותיך לפני מע"מ 20,000 שקל (23,300 כולל מע"מ לפי 16.5%). כעוסק פטור, יוותרו לך 26,700 שקלים. אבל אם היית עוסק מורשה והיית גובה מע"מ על הכנסותיך (כלומר 58,250 שקל) הרווח נטו שלך יהיה 30,000 שקל.

אבל החיסרון הגדול, לדעתנו, בהיותך עוסק פטור הוא האספקט של הדימוי- החיצוני (כלפי העולם) והעצמי (כלפי עצמך) כאחד. בתור עוסק פטור אתה מכריז על עצמך בתור מי ש"משחק במגרש של הקטנים" ולא מהווה עסק בהיקף מלא. הדבר אומר משהו לעולם אבל יותר מכל, מהווה מסר לעצמך של עד כמה אתה לוקח את עיסקך ברצינות.

מאחר ואתה אדם רציני ורוצה להתפתח עם עיסקו, הרי שבהכרזתך את עצמך כעוסק פטור אתה יוצר לעצמך מגבלה פנימית. כבר קרה ששמענו משפטים כמו "אוי ואבוי, העסק שלי צומח יותר מדי ואאבד את העוסק פטור שלי".

מה לעשות? במה לבחור?

ברור שההחלטה במה לבחור: עוסק מורשה או עוסק פטור הנה אינדבידואלית ותלויה במידה רבה בפרמטרים אישיים של כל עוסק. אולם, מאחר ופטור בלי כלום אי אפשר, נעלה כאן קריטריונים מקובלים:

אם קהל היעד שלך מורכב בעיקר מהשוק הפרטי וכמות הלקוחות העיסקיים שלך (שיש להם תועלת בחשבונית מס) קטנה, עולה הכדאיות של רישום כעוסק פטור. ככל שמספר הלקוחות העסקיים שלך עולה, עולה איתם הכדאיות שבהרשמה כעוסק מורשה.

אם אתה צופה קצב גידול אשר יהפוך אותך לעוסק מורשה בתוך פרק זמן נראה לעין, כדאי להרשם מלכתחילה כעוסק מורשה ולחסוך את הטירחה שבשינוי סטטוס, הדפסה מחדש של קבלות, שינוי נהלים ומחירונים וכד'.

איך אתה מנהל את הרישום השוטף? האם אתה מנהל את הרישום השוטף בכוחות עצמך או מעביר את החומר לרואה חשבון/ יועץ מס כל חודש- חודשיים? אם אתה בין כך מעביר את החומר לטיפולו של איש מקצוע, אין יתרון בהיותך עוסק פטור כי ה"בלגן" מטופל בכל מקרה על ידיו.

מילה אחרונה לסיום: כל החלטה שתקבל, יבוא היום שתגיד "חבל שעשיתי כך", זו דרכו של עולם. אולם השינוי אינו קשה ורואה החשבון/ יועץ המס שלך ישמח לסייע לך בשיקולים.

Page | by Dr. Radut