אין ספק שיש יד מכוונת

אין ספק שיש יד מכוונת בפרסומי מס הכנסה מהתקופה האחרונה על לכידה ומעצר של משכירי דירות שלא דווחו על כך. כלומר, מס הכנסה מפרסם באופן קבוע לתקשורת „הודעות מוטיבציה‟ שבהן הוא מספר על התפיסות וההצלחות שלו בלכידת מעלימי מס (כדי ליצור אווירה בה האנשים המהססים יחליטו לדווח ולשלם) אבל יש כאן רצף ברור מדי:

 שישה משכירי דירות… חשודים מספר העצורים עולה לעשרים… נחקרו עשרות.. לא יכול להיות שכל כך הרבה ידיעות בשבועות ספורים (בנוסף לידיעות על המעלימים ה„רגילים‟) מהווה מקריות ואין ספק שיש כאן יד מכוונת. יצויין שידיעות אלו ואחרות התפרסמו בהרחבה בערוצי התקשורת הרגילים.

 לפני למעלה משנה, שלחה הרשות למסים כ- 106,000 הודעות לנישומים פוטנציאלים שהיוו סוג של הזמנה לפתוח תיק. מאז היו עוד סבב או שניים. רוב האנשים הגיבו, מיעוטם פתחו תיקים אבל רבים גם התעלמו.

 מבחינת רשויות המס, זה הליך מאוד פשוט: מצליבים את רשימת בעלי הדירות מהטאבו עם רשימת המדווחים במחשב מס הכנסה ומי שהמחשבים מצביעים עליו- צולבים אותו. גם הליך החקירה פשוט- כי את הדירות יש, ודיירים גם יש (קל לראות) כך שמעכשיו, החיים של חוקרי מס הכנסה קלים ואילו חייהם של בעלי הנכסים הופכים להיות קשים, מרים, ובעיקר- יקרים…

 אגב, לא שזה משנה, אבל המהלך הזה יפעל לכוון הפוך מהמאמץ להורדת מחירי הדיור: חלק מבעלי הדירות ידרשו מהדיירים עליית תעריפים כדי לכסות את עלות המס ויהיו כאלו שפשוט יחליטו שלא להשכיר את הנכס.

 למה כל זה חשוב? מאחר ואם את/ה בעל/ת נכס, זה שעוד לא הגיעו אליך, לא אומר שלא יגיעו ושאת/ה לא במורד רשימת העבודה של חוקרי מס הכנסה באיזורך. אולי זה הזמן לפנות לעזרה מקצועית או להסדיר את הדברים בכוחות עצמך.

 תזכורת: בתאי המעצר של משטרת ישראל אין מזגנים...

Blog | by Dr. Radut