טבלה אחת,2 עובדות מטרידות

כולנו יודעים שתוחלת החיים בעולם המודרני עלתה ובצורה משמעותית. ההסבר הבסיסי הוא עקב תנאי סניטריה משופרים, ירידה דרמטית בתמותת תינוקות ועוד. אבל מה קרה אחרי שהגענו אל העולם המודרני? ב- 45 השנים האחרונות?

 

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, להלן תוחלת החיים בישראל

 

  גברים נשים
1971 70.1 73.4
2013 80.3 83.9

 

טוב, אז כמה דברים לא באמת משתנים- אתן, גבירותי ממשיכות לקבור אותנו. בהמשך הדיון אתבסס על הנתונים הנוכחיים ולא אביא בחשבון את המשך העליה החזויה בתוחלת החיים.

 

הממצא הראשון שניתן להוציא מהטבלה הוא כמה זמן אנו בפנסיה ומקבלים קיצבת זקנה. התקופה עלתה אחרת לגברים ונשים אבל באופן כללי, ניתן לאמר שאנו מקבלים קצבת זקנה מהמוסד לבטוח לאומי תקופה ארוכה פי 2-3 יותר מאשר בשנת 1971.

 

אגב, הנתונים לגבי תוחלת החיים של מקבלי קצבאות הנכות מצביעים אף הם על התארכות דרמטית בתוחלת חייהם, כנראה תודות לשיפורים בטכנולוגיה הרפואית.

 

המשמעות מדהימה: מישהו שתכנן פעם על כך שישלם לאדם ממוצע 5 שנים, צריך עכשיו להביא בחשבון 13 שנות תשלום. מאיפו הכסף?

 

הממצא השני שהייתי רוצה להתייחס אליו הוא הפער בין המגדרים: על פי הנתונים כעת, גבר יהיה זכאי לקצבת זקנה במשך כ- 13 שנים ואשה כ- 20 שנים. כלומר, נשים יקבלו קצבת זקנה (הסכומים לחודש זהים) כ- 50% יותר מגברים. אגב, גם בעלות הכנסה גבוהה שימשיכו לעבוד עד הגיל המוחלט יקבלו כ-40% יותר מהגברים המקבילים פשוט כי אתן, גבירותי, חיות יותר.

 

לא פלא שד"ר קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל נושאת את נס העלאת גיל הפרישה לנשים על כל במה ותחת כל עץ רענן. אגב, גבר לא היה מעז לאמר זאת. בעולם ה"מודרני" של הפוליטיקלי קורקט, צריך מאוד להזהר במה שאתה אומר- בלי קשר לאמיתות הדברים. הלינץ' הציבורי אורב מאחורי כל מילה.

 

ההשלכות והמסקנות מהטבלה הקטנה שלנו ברורות. הממצאים- מטרידים

 

Blog | by Dr. Radut