מס ריבוי דירות- הם מתכוונים לזה?

 ככל שאני חושב על כך יותר, כך אני הולך ומשתכנע שהאוצר "משחק בלוף" בענין מס ריבוי דירות והוא לא מתכוון ולא מקווה לגבות מסים.

 

מעבר לפגמים המהותיים כגון חוסר השוויון, האפליה וחוסר החוקתיות של חקיקה זו- קיימת רשימה ארוכה של בעיות טכניות אשר לא מאפשרות או מעוותות בצורה נוראה את גביית המס. בתגובה לפוסט זה אציג חלק מאותם ליקויים וכשלים.

 

מטרת החקיקה היתה שונה (הרתעת משקיעים והפחתת ביקושים) והיא הושגה.

 

איך מתכנן האוצר "לרדת מהעץ"? לא יודע. אולי הוא בונה על בג"ץ שיקפיא את החוק. אולי האוצר עצמו ידחה את תאריך ההתחלה בנימוקים של קשיים טכניים, אולי תעלול אחר. אבל אני הולך ומשתכנע שהאוצר מבלף.

 

 

Comments

כפי שציינו רבים וטובים, החוק המוצע כושל בכל מבחן של סבירות, הגינות ואפילו יעילות חזויה. גם אם המטרה ראויה (הפחתת מחירי דירות קטנות), לא זו הדרך.

 

אבל! מעבר לליקויים המהותיים, הדרך שבה דברים מתבצעים הופכת את הענין פשוט ללא יישים.

 

ראשית- על פי החוק, הדיווח והתשלום אמורים להתבצע באמצעות מערכת ממוחשבת באתר האינטרנט של הרשות למסים. טכנית, מערכת כזו לא קיימת ולא תוכל להיות מוקמת בזמן קצר. לפיכך- המחוקק נתן למדינה פטור ועד שנת 2018, על החייבים לדווח באמצעות טפסים מודפסים וממולאים ידנית.

 

נעזוב את העיוות המשווע שבענין- שבנוסף לכל מחלות הילדות, עלינו גם לדווח ידנית (מהלך שבהכרח רווי בשגיאות). מי במערכת מסוגל לקלוט, לעכל ולטפל בעשרות אלפי דיווחים בטפסים? תזכורת: הדיווחים הרגילים ממוחשבים כדי שהרשות תוכל בכלל להתחיל ולהתמודד עם הנטל.

 

שנית- הדרישה היא שעד 31/3/17, כל הנישומים הפוטנציאלים ידווחו למדינה על הדירות שלהם ושעד 30/6/17 הנישומים ישלמו את החצי הראשון של המס המגיע מהם. כאמור, הכל בטפסים ידניים בלי שהמדינה תודיע באמצעות המחשבים שלה לבעלי הדירות שהם "ברשת".

 

נסה, קורא יקר, לחשוב על הדוד שלך- שכיר כל השנים, יש לו 2 דירות קטנות (ירושה? חסכונות?) המהווים את הפנסיה שלו ושכר הדירה שלו מהן 4,000 ₪. הוא צריך להיות מודע לכך שהוא בחוק, לעשות את החישוב אם הוא נכלל בפטורים, למלא טפסים ביוזמתו וכד’.

 

מי יעשה את זה? מי יהיה מודע לכך?

 

אחרון חביב (לא באמת, יש עוד הרבה, אבל צריך לעצור בנקודה מסויימת): מי שלא יגיש את הדיווחים בזמן, ייקנס ברמה של 280 ₪ כל שבועיים- למעלה מ- 7,000 ₪ לשנה!

 

הדוד שלך שבאמת לא ידע, ובאמת לא הפנים יקבל פתאום קנס של אלפי שקלים בלי שהוא יבין מאיפו זה נפל עליו. כן, יש הליך מסודר של בקשה להקטנת קנסות. האם הוא מסוגל להתמודד עם ההליך?

 

לסיכום: מכל כיוון שנסתכל על זה, המדובר במכונה שהורכבה בצורה גרועה, שתעבוד (אם בכלל) תוך חריקות נוראיות ותגרום נזק סביבתי אדיר.

 

אי אפשר להאמין שהאנשים באוצר כל כך טיפשים שהם לא רואים את זה!

Blog | by Dr. Radut