אני מצטער. כבר כמה שבועות אני מתחבט עם הרשומה הזו ולא יודע איך לבנות אותה כמאמר מעניין. אז מחוסר ברירה, רק אציג את הטיעון באופן הכי גולמי שיש בתקווה שאצליח להבהיר את הנקודה.

מזה זמן רב קיימת הטענה שעליה בהכנסה תורמת לעליה באושר רק עד נקודה מסויימת. ומעל נקודה זו, הגרף משתתח לחלוטין ואין שום קשר בין גידול בהכנסות והאושר האישי. הדבר אושש בעשרות פרסומים (למשל) ופרופסור יורם יובל אפילו נקב במספר: 14,000 ₪ ברוטו למשק בית (במחירי 2008) שמעליו אין קשר בין אושר ועושר. (גם כתבתי על כך בזמנו).

והנה, בעקבות שיחה אקראית עם מכר, נחשפתי לטענה המגובה במחקרים חדשים (מארה"ב ומבריטניה) שזה לא ככה- אין גבול וככל שתרוויח יותר וככל שיהיה לך יותר, הסיכויים הם שגם אושרך או רווחתך יגדלו. אחד המחקרים השתמש בביטוי "אין נקודת שובע" שאהבתי (את הביטוי, לא את המסקנה).

מה זה אומר? מה הקשר בין אושר ועושר? אני מבולבל. האם החוקרים בעבר שגו? לא סביר. האם המחקרים החדשים לא נכונים? קשה לי לקבל (המדובר במחקרים רציניים, של גופים אחראים שפורסמו על במות מכובדות.

הדבר היחידי שאפשר אולי להגיד הרגע (ברמת הידע הנוכחית שלי) היא שהתשובה לא ברורה והקשר כנראה מסובך יותר ממה שחשבנו. תודה רבה, באמת מועיל…

אז גם נבוך, וגם לא יודע איך לארוג זאת לפוסט/ סיפור ברור.

אבל זה מה שיש ואילו הממצאים.

מעניין.

נ.ב.

שתי הערות

  1. הסיבה שבחרתי בכל זאת לפרסם את קמצוץ הידע הזה היא מילותיו של אסימוב "הביטוי הכי מרגש, הכי מעניין במדע הוא לא 'אוריקה' אלא 'הםםם… זה מוזר'”. אני חושב שאנו נמצאים שם.
  2. אני נותן לינקים רק למקורות עבריים בכוונה. להערכתי רובנו מעדיפים לקרוא עברית. מי שרוצה, יוכל בקלות להגיע אל המקורות הראשוניים.