בר רפאלי ומס הכנסה- טיפה רצינות מקצועית

בר רפאלי…

 

טוב, מה אומר ומה אדבר שלא אמרו ולא דיברו ולא שרו ולא שוררו ולא זימרו ולא זימררו הו (יוסי בנאי).

 

מצד שני, אי אפשר להתעלם. גם אני הייתי שמח לשבת כמה שעות עם בר רפאלי ולשאול אותה כל מני שאלות על חייה הנוצצים (רק לי זה עושה אסוציאציות מהסרט "אינסטינקט בסיסי"?).

 

אבל, יש כאן שאלות מקצועיות מעניינות.

 

השאלה הראשונה היא שאלת התושבות של הגברת. האם היא תושבת ישראל או לא. על כך יש הררי פסיקה, מאמרים ומחקרים וזו שאלה טכנית מקצועית שתוכרע בין הצדדים וכנראה על ידי בית המשפט.

 

מה שצריך להזכיר בענין זה הוא שגם אם הגברת תושבת ישראל, המס שיחול עליה צפוי להיות סביר למדי ולא גבוה מאוד. הסיבה היא שהמדינה חתומה על הסכמים למניעת כפל מס עם מרבית המדינות בעולם כך שמכסימום המדובר בהפרש מעבר למה ששולם בחו"ל. אגב- אם פעילותה של בר רפאלי (עזרא?) הנה באמצעות חברות בע"מ, הענין הופך להיות מורכב ומעורפל פי כמה…

 

השאלה המעניינת היא אם יש חבות מס על "הנחות סלב" למיניהן. ולמיטב ידיעתי, זה נושא שטרם נידון או לפחות לא באופן יסודי.

 

נזכיר- הגברת רפאלי קיבלה מוצרים ושירותים שונים בהנחות משמעותיות ביותר. אולי מאחר והיא- היא ואולי מאחר ובתמורה נהנה ספק המוצרים מה"הילה" של בר רפאלי משתמשת בשירות שלנו. לפי התקשורת, בחלק מהמקרים העיסקה כללה הדלפות מכוונות של "גם בר רפאלי מתגוררת אצלנו".

 

כלל לא ברור שהטבות אלו חייבות במס. השאלה היא מדוע היא קיבלה אותן (בהנחה שאין מחלוקת על קיום ההטבות)- האם היותה "סלב" היא פעילות עסקית או תוצאת לואי של היותה דוגמנית על, מודל לחיקוי וכד'. להערכתי, ההכרעה תהיה שהיותה ידוענית משולבת מספיק בעסקיה האחרים כך שגם ההנחות האלו נחשבות הכנסה עסקית בידיה. עם זאת, קל לחשוב על טיעונים נגדיים חזקים וכל עוד העובדות לא התבררו לאשורן- אין לדעת איך הדברים יסתיימו.

 

עם זאת, יש 2 נקודות חשובות הנגזרות מנושא "הנחות הסלב" (בהנחה שההרשעה תצליח) שאסור לרשויות המס להזניח:

 

ראשית, גורמים רבים מקבלים הטבות בהיותם מובילי דעת קהל- החל במבקרים המקבלים מוצרים בחינם (בתקווה שיפרסמו חוות דעת חיובית), עובר דרך קניינים ומקבלי החלטות בארגונים גדולים וכלה במפורסמים בתחומם. גלוי נאות- גם אני קיבלתי לפעמים הנחות ואפילו מוצרים חינם בתור בעל "משקל ציבורי" בתחומים מסויימים.

 

הרשות חייבת להגדיר את הכללים והגבולות- מי כן ומי לא, מה ה"רף" ומה ה"סף". מקום טוב להתחיל בו הוא מדור הרכילות בכל ערוץ תקשורת.

 

הנקודה השניה היא כל אותם ספקי שירותים ומוצרים. אם מישהו מכר לבר רפאלי מוצר שמחירו בשוק 100 בתמורה ל- 70 בלבד, על איזו הכנסה עליו לדווח אצלו לרשויות? 100 או 70? סביר שהוא רשם בספריו את ה 70 בלבד ואולי יש מקום לדרוש ממנו לרשום את ה- 100? (זו לא שאלה טריוויאלית בכלל).

 

שנית- על הרשות לפנות אל כל אלו שנתנו "הנחות סלב" ולשאול אותם כיצד נרשמו הדברים אצלם ומדוע.

 

בלי שיקרו שני דברים אלו- ניתן יהיה בהחלט לטעון נגד הרשות למסים שהיא נטפלה אל בר רפאלי בהיותה יפהיפיה ומפורסמת. דין אחד לבר רפאלי ולברוך רפי (מבחן בוזגלו). וחובת ההוכחה, על הרשות למסים.

 

Blog | by Dr. Radut